~ANIMALS WORLD~

 
~ANIMALS WORLD~

 
Рейтинг: 3.00
(350)
ДоБрЕ дОшЛи!!!
Всичко за кучето
Породи кучета
Хищни растения
Декоративни рибки
Информация за други животинчета
Влечугите
Eкзотични животни
Видове птици
Породи котки
Светещи картинки и надписи
За контакти
Картинки за GSM
Списък
Календар
Какво обича котката?
Анкети
Обичате ли животните?
Картички
Музика


Снимки на сладки животинчета Моите четирикраки приятели

Всичко за кучето / Развъждане

Развъждане
29.12.06 18:28
Вземи в gLOG
Половото съзряване при кучетата настъпва по-рано от физическото. Първата ниструация при женските кучета се появява на 7-10-месечна възраст. Горе-долу по това време, понякога малко по-късно, мъжките също са готови за чифтосване. Но най-доброто време за чифтосване при женските кучета е 2-2,5 години, и при мъжките - 2,5-3 години. На тази възраст организма на животните е физиологически изцяло оформен и те са способни да дадат пълноценно потомство.

Обикновено чифтосването се определя за 12-14-ия ден от кръвотечението при женската. Добре е след едно денонощие то да се повтори, като е желателно това да стане в присъствието на опитен кинолог, който ще предотврати възможните грешки.

На заплодената кучка трябва да се обръща особено внимание, особено при храненето. Бременността обикновено продължава 62-64 дни. Срещат се и отклонения в рамките на 57-72 дни. През първия месец бременната женска се отглежда както обикновено. Ако тя се отличава с излишно тегло, то полезно е дори да се увеличи малко работното й натоварване и да се намали нейния рацион. През втората половина на бременността работното натоварване /лов, дресировка, караулна служба/ е противопоказно. Необходимо е да се увеличи рациона: дава се повече храна, богата на белтъчини /риба, извара, месо/, месокостно брашно, поливитамини, калциев глюконат и т. н.

Няколко дни преди раждането е необходимо да се устрои специално място, където родилката ще си направи “леговище” Желателно е бъдещата майка сама да одобри избраното от вас място. Отгоре и отстрани това място трябва да бъде закрито. Тогава кучето ще се чувства в пълна безопасност. Добре е изхода от леговището да бъде преграден с 20-сантиметрова дъска, за да не изпълзяват кутретата.

Ако държите на своето куче и на неговото потомство, трябва да присъствате в момента на раждането и да бъдете готови да окажете първа помощ в случай на нужда. А най-добре е, ако имате възможност да поканите ветеринарен лекар.

Главното е да не се вкарват в родилката медикаменти, стимулиращи раждането. В случай на неправилно разположение на плода, това може да доведе до голяма нещастие. Следете дали при появата на всеки плод, кучката разкъсва пъпната връв, разтваря околоплодната обвивка и излизва кутрето, предизвиквйки първото му вдишване. Ако родилката не прави това, трябва вие да й помогнете.

Когато малките кученца се появят на бял свят, трябва да наблюдавате дали майка им редовно лиже ануса им. Без това те няма да могат да се освободят от урината и екскрементите. Такава е биологията на много бозайници. Ако кучката не постъпва по този начин поради заболяване, слабост след раждането или липса на кърма, трябва да вземете парче мокра вата и щом кутретата се засеутят с издути коремчета, да масажирате аналното отверстие и гениталиите.

Много е важно по време на кърмаческия период правилно да храните и поите кучката. Нейния рацион трябва да бъде пълноценен, а порциите - по-големи от обикновено. Чиста прясна вода или слаб чай с мляко трябва винаги да бъдат близо до главата й.

Периодично оглеждайте бозките й и наблюдавайте внимателно, дали кутретата бозаят равномерно. Не бива да се допуска втвърдяване на цицките и повишаване на местната температура. Това са признаци на появяващ се мастит /възпаление на млечната жлеза/. В такъв случай следва да се направи лек масаж на бозката с цел да се издои малко мляко. Ако това стане, обикновено проблема отпада. В случай на усложнение незабавно потърсете ветеринарна помощ.

Майката може да откърми пълноценно само 6-8 кутрета. А при едно раждане на бял свят се появяват и 12, 16 е дори 22 малки. Разбира се, в такъв случай не бива да се оставят всички кученца за изхранване от майката. В такива многобройни кучила, по принцип, малките са доста слаби и немощни. Макар, че ако се разпределят на няколко кърмещи майки и се отдели голямо внимание на подхранването им, от тях може да се получат добри животни.

Кученцата може да се раздават или продават не по-рано от шест седмици след раждането им, а най-добре е това да става, когато навършат два месеца. Това е така, защото на осем седмици у кучетата се формира т. нар. видова социализация. Те усвояват своята принадлежност именно към кучетата, а не към друг вид. Научават се на азбуката на общуването със себеподобните, което е извънредно важно за психологическото формиране на животното.

 

Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.1163