~ANIMALS WORLD~

 
~ANIMALS WORLD~

 
Рейтинг: 3.00
(350)
ДоБрЕ дОшЛи!!!
Всичко за кучето
Породи кучета
Хищни растения
Декоративни рибки
Информация за други животинчета
Влечугите
Eкзотични животни
Видове птици
Породи котки
Светещи картинки и надписи
За контакти
Картинки за GSM
Списък
Календар
Какво обича котката?
Анкети
Обичате ли животните?
Картички
Музика


Снимки на сладки животинчета Моите четирикраки приятели

Хищни растения / Nepenthes

Nepenthes
20.08.06 15:17
Вземи в gLOG

Nepenthes е тропическо растение от югоизточна Азия, Индия, Мадагаскар и Австралия. Повечето растения от този вид са увивни. Наименованието „Маймунски чашки” идва от факта, че понякога маймуните пият соковете от каничките му.
Каничките всъщност са издадени жилки в листата. Насекомите се превличат от соковете в каничките и цветовете им. Хлъзгавите ръбове и вътрешните стени на каничките спомагат за падането на насекомите в храносмилателните сокове на дъното на капана. Хранителните вещества се абсорбират от тази „супа”.
Ако отглеждате Орхидеи в оранжерия, то можете да отглеждате Nepenthes там, защото изисква подобно условия. Може да го отглеждате и в терариум.

Слънчева светлина:
Nepenthes предпочита главно ярка светлинабез много директно слънце. Около 50% слънчева светлина или шарена сянка е добре. Изкуствената светлина също може да свърщи работа стига да е достатъчно далеч, за да не се предизвика прегряване или изгаряне. Тънките източени или вретеновидни растения са знак за твърде малко светлина. Слънчевото изгряне обикновено се появява като червено или мъртво петно на мястото, което е срещу слънцето.

Вода:
Не позволявайте растението да изсъхне напълно. Почвата трябва да е влажна и от време на време трябва да се наводнява, за да се измие утаената в почвата утайка. Използвайте относително чиста вода (например дъждовна, дистилирана или пречистена). Чешмяна вода съшо може да се използва стига да е бедна на сол. Ниското ниво на хлор също не е проблем.

Влажност:
Нужната влажност може да се посигури в оранжерии, терариуми и дори „палатка” направена от найлонови торбички. Осигурете вентилация, за да избегнете прегряване и застоял въздух. В топло и влажно време можете да поставите растението навън, но трябва да му осигурите и малко сянка и да го внесете преди температурата да е паднала под 20 градуса.

Температура:
Повечето видове виреят на температура между 13 и 35 градуса. Планинските видове като N.burbidgeae, N. lowii, N. rajah, N. villosa и други предпочитат хладни нощи (около 12-15 градуса) и около 20-32 градуса през деня. N. fusca and N. Sanguinea предпочитат по-хладна среда, но толерират и по-топло време. Непланинските видове са по-лесни за отглеждане, защото предпочитат по-голяма топлина. Тази група включва: N.alata, N. eymae (infundibuliformis, eymai), N.khasiana, N. mirabilis, N. ventricosa, N. ampullaria, N. bicalcarata, N. gracilis, N. Maxima и много други. Много от хибридите също влизат в тази група: N. x 'Dyeriana,' N. x'Chelsonii,' N. x'Williamsii', N. x'Ventrata', N. x'Superba' и други хибриди са често най-лесните за отглеждане и са избирани заради цветните канички.

Почва:

Има много шупливи, бедни на торове смески, които биха свършили работа. Те могат да съдържат папратови власинки, начупена борова или елова кора, торф или торфен мъх, перлит. Почвата трябва да се оттича добре и да не е много отъпкана, за да може въздуха да достига корените. Присадете растението, ако почвата „рухне”, много бързо изсъхва или ако изисква по-голям съд. Не използвайте глинени саксии, тъй като солта се набива в тях. Корените на Nepenthes са доста крехки. Разклащането на саксията е добър начин да наместите почвата при пресаждане. Отъпкването може да нарани нежните корени. Полейте добре след пресаждане. Не се препоръчва употребата на торове.

Хранене:
Ако отглеждате растението на място, където не може да си хване насекомо за дълъг период, можете от време на време да давате малко насекомо като муха или хлебарка на развитите канички.

Допълнителна информация:
След като поставите растението на мястото където ще стои, налейте малко вода в каничките му(около 1.5-2 см). Това е нужно, тъй като при превоза или пренасянето част от сока може да се разлее или „стръска”. Така каничките може да изсъхнат. С растежа листата и каничките изсъхват и умират. Когато това се случи трябва да се подкастрят. Пренапълването помага срещу този проблем. Тъй като повечето Nepenthes са увивни, някои специалисти препоръчват да се подкастрят зелените стъбла, за да може растението да порасне по-голямо. Увивните стъбла могат да бъдат оставени да се увият около кол или да бъдат оставени да висят ако съда е оставен на високо(например висяща кошница). Ако позволите на увивните стъбла да се спуснат, това може да подтикне растението да пусне издънки при основата, като така то ще стане по-красиво. Не кастрете наведнъж повече от 30% от зеленината. Ако растението не успее да направи канички увеличете влажността. Добавянето на въздух към водата може да намали вероятността от застояване. За да направите това първо налейте наполовина съд с плътно затваряне и го раздрусайте хубаво преди да полеете. Не пръскайте студена по листата. Nepenthes може да живее дълги години ако го отглеждате правилно.

Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.0939