~ANIMALS WORLD~

 
~ANIMALS WORLD~

 
Рейтинг: 3.00
(350)
ДоБрЕ дОшЛи!!!
Всичко за кучето
Породи кучета
Хищни растения
Декоративни рибки
Информация за други животинчета
Влечугите
Eкзотични животни
Видове птици
Породи котки
Светещи картинки и надписи
За контакти
Картинки за GSM
Списък
Календар
Какво обича котката?
Анкети
Обичате ли животните?
Картички
Музика


Снимки на сладки животинчета Моите четирикраки приятели

Информация за други животинчета / Морско свинче

Морско свинче
06.07.06 13:42
Вземи в gLOG

ИСТОРИЯ


Морското свинче е малко животинче, обикновено приписвано към гризачите, въпреки че в последните няколко години все повече учени го разграничават от гризачите, след ДНК изследванията на проф. Граур от университета в Тел Авив и съвместните трудове на италиански и шведски биолози. Въпреки че съм чела статии за техните доклади и твърденията им, че морското свинче не е гризач и трябва да се разглежда в собствен разред, са добре аргументирани, засега ще продължа да го наричам гризач на този сайт.

 

Най-старите членове на семейство Cavidae живели по време на Миоцена. Днес има три рода и над 20 вида от това семейство, според биологическата класификация. Всички все още диви животни от това семейство живеят в Южна Америка. Морското свинче (Cavia Aperea Porcellus), което отглеждаме у дома, е одомашен вариант на дивото перуанско свинче (Cavia Aperea Tschudii), което обитава планинските райони на Перу и Чили. То съществува от повече от 40 млн. години. Дивото морско свинче е одомашено от перуанските индианци и отглеждано от тях за храна и религиозни ритуали между 9000 и 3000 г.пр.н.е. Въпреки това, по-важните източници, от които черпим информация за морското свинче, не са толкова стари. Те датират от 900г.пр.н.е. (от преди почти 3000г.). Подобни сведения се намират по северните планински части на Перу, крайбрежните равнини на Еквадор (от 500г. пр.н.е.) и в долина в северното крайбрежие на Перу (от 200г.пр.н.е.)

Когато испанците открили Америка, морското свинче било пренесено в Европа, където веднага се превърнало в домашен любимец. Интересно, европейците не били склонни да го готвят и то не станало част от националните кухни на завоевателите, както се случило с много други чуждестранни стоки. Кралица Елизабет I имала морски свинчета като домашни любимци. В наши дни едрата порода морски свинчета все още се отглежда за храна в Чили и Перу и годишно се добиват тонове месо. На различните езици името на морските свинчета е различно, защото хората от различните европейски страни са го възприели различно при донасянето му с презокеанските кораби. Английското име guinea pig идва от факта, че животинчето е струвало 1 гвинея (парична единица). Французите го наричат Cochon d'Inde - индийско прасенце, а испанците - Conejillo de Indias - индийски заек. Немското Meerschweinchen, което се превежда буквално на български като морско свинче, идва от странните "свински" звуци, които малкият гризач издава, и донасянето му отвъд океана. В този смисъл по-правилно би било да се нарича "презморско свинче". То било донесено през 1670 от холандски моряци като домашно животно (по този начин между другото европейците се запознали и с редица птици).

Дивият предшественик на малкото животинче, което днес отглеждаме у дома, се нарича Cavia Tschudii. Някои изследователи считат, че домашното морско свинче и този див предшественик са толкова близки, че са едно и също нещо. Споровете стигат до там, че учени залагат репутацията си, твърдейки, че дивите морски свинчета, които днес обитават Южна Америка, и домашните свинчета, са едно и също, просто едните са опитомени, без да има генетическа разлика, която да ги определи като отделни видове.

Дивото свинче има козина тип Агути, цветове от топло кафяво до сивкаво. Неговата козина не е така гладка и мека като на домашното, тялото му е по-дълго, ушите по-малки, а муцуната издължена. Най-рядко се срещат черни диви морски свинчета, затова в народната традиция точно те имат особено значение. Възрастните диви свинчета тежат около 700 грама, и живеят около 3 години. Тук трябва да се отбележи, че домашното свинче може да доживее повече от 10 години, а ако е отглеждано с индустриални цели, може да тежи десет пъти повече.

Дивите морски свинчета обитават скалисти местности, савани, крайни райони на гори, както и на блата в Южна Америка. Ареалът им е от Колумбия до Венецуела и от Бразилия до северна Аржентина.

Дивите свинчета живеят на малки стада до по 10 животни. Те не си правят бърлоги, но търсят убежища в изоставени бърлоги на други животни. Чифтосват се през цялата година, но женските имат не повече от две котила от по 1 до 4 малки годишно. Най-активни са през нощта, за разлика от домашното свинче, което е дневно животно.

Първи сведения за морското свинче идват от швейцареца зоолог Конрад Геснер, 1554г. Домашното морско свинче било описано за пръв път в науката от Карл Линей през 1758, но тогава видовото му название било погрешно определено - Mus Porcellus (т.е. свързвало го с мишките, от които морското свинче е доста различно генетически). По-късно, когато европейците опознали морското свинче и методите за класификация се усъвършенствали, малкото животно било наречено Cavia Porcellus, както е извество на биолозите и до днес. Отначало било отглеждано в Холандия и през 1680 заопочнало да бъде изнасяно към Англия и Франция. Отначало морските свинчета били скъпи животни. Постепенно се разпространили, станали достъпни и любими на европейците, като първият клуб на любителите на морски свинчета е открит в Германия през 1988г.

Повече за ролята на морското свинче в културата на Андите четете в Специалната статия от месец август 2002г., която ще намерите чрез менюто вляво!
Горе

ПОРОДИ МОРСКИ СВИНЧЕТА

 

Породите са селекционирани в Англия, Холандия и Белгия. Според космената покривка се различават гладки късокосмести, розетови (абисински) и ангорски.

Английски гладки късокосмести породи
Агути - имат сив отблясък на козината, нямат ивици и петна, всеки косъм има преливащо оцветяване от основата до върха. Златисто-сиви, сребристи, розови (с червени очи) цветове. Приличат най-много на предците си.
Бриндълд /от англ. - шарени/ - изпъстрени в червеникаво и черно, с тъмни очи.
Едноцветни - здрави, почти не боледуват, с тъмни очи. Има бели албиноси.
Хималайски - бели, с тъмни лапи, уши, очи.
Холандски - черни, червеникави или агути, с бяла ивица по носа и едноцветна задна част на тялото. Любимите ми.
Японски - поливината червеникави, половината черни, с тъмни очи.
Руски - като хималайските, но с червени очи.
Костенуркови - с костенуркова окраска, без бяло, с тъмни очи.
Трицветни - като костенурковите, но с бяло.
С тип розеткова (абисинска) космена покривка
английско качулато (crested)
- гладко късокосместо, но с "качулка".
Американско качулато (crested) - като английско качулато, но качулката му е в различен цвят от тялото.
Абисинско - розетка, в различни цветове.
Сатенено - с къса, гладка, лъскава козина, в кремаво-златисто или червеникаво.
Рекс - къдрави свинчета, ситни къдрици. Мустачките също са къдрави.
Ангорски/Дългокосмести/- с дължина на козината до 15см.
Перуански копринени - дълга, гъста, гладка козина, но по-къса по главата.
Перуански - като копринените, но козината е еднакво дълга навсякъде.
Горе

БИОЛОГИЧНИ ДАННИ

 

Температура на тялото : 37'С
Пулс : 240-350 удара в минута

Честота на дишането : 40-150 вдишвания в минута
Бели дробове - левият има 3 дяла, а десният - четири дяла

Продължителност на живота : 4-9 години

Зъби - 20, резците растат цял живот, затова трябва да се изтъркват с гризане.
Черва - 125см обикновено
Сляпо черво - изключително дълго
Стомах - жлезист; не на камери като при другите гризачи

Морските свинчета са тревопасни.

Средно тегло на мъжки индивид : 900-1200 грама
Средно тегло на женски индивид : 700-900 грама

Нормално тегло на новородено : 70-100 грама
Нормален брой новородени : 2-5 бебета
Бременност : 59-73 дни
Възраст на отбиване от майчина кърма : 14 - 21 дни
Тегло при отбиване : 150 - 200 грама

Възраст на полова зрялост : 3-4 седмици, по-рано при мъжките.
Съдържание на кърмата : 3,9% мазнини, 8,1% протеини и 3% лактоза

Необходимо е да помислите за някои неща, преди да купите морско свинче и по време на купуването.

Прочетете

Проверка на Избраникa :

Проверка на общото състояние
Определяне на пола
Внимание

Морското свинче като домашен любимец
Вашите отговорности

 

 

 


Проверка на Избраникa

Внимавайте при избора на морско свинче, особено ако го купувате от зоомагазин. Зоомагазините не се грижат правилно за животните, които продават, в повечето случаи в нашата страна. Затова не трябва да се изненадвате, ако животното, което сте си избрали, има симптоми на заболяване или е бременно (ако е женско). Много често продавачите в зоомагазина не определят правилно пола на свинчето. НИКОГА не се предоверявайте на зоомагазини за пола или здравето на животното. Търговците се интересуват много повече от пари, отколкото от животни.
Ето как да проверите сами своето свинче.

 

Общо състояние

Морското свинче трябва да има чисти очи, уши и анус - без всякакъв секрет. Носът му трябва да е сух, очите ясни. Мътните очи могат да бъдат индикатор за опасно заразно заболяване сред морските свинчета и може би всички свинчета в този магазин са заразени. Запомнете - ако забележите замъглени очи, не взимaйте никое свинче от това място, независимо от това дали е зоомагазин, развъдник или дом на ваш приятел. Космената покривка трябва да е гладка и копринена ("прическа" - в зависимост от породата, четете за породите в секция Морското свинче. ) Проверете козината - не трябва да има плешивини, освен обичайната зад ушите. И - никакво кихане, никакви гърчове.
Краката трябва да са здрави и добре оформени. Проверете ноктите - трябва да са къси, 4 на всяка "ръка" и по 3 на всеки "крак". Ако ноктите растат много дълги, редовно ги режете. Информация за правилното скъсяване на ноктите четете в секция Хранене и Грижи. След това вижте зъбите - резците от горната челюст трябва да докосват съвсем леко долните. Зъбите не трябва да излизат от устата или да са прекалено дълги, защото ще ви се налага да ходите често на ветеринар да ги подрязва. А и създават проблеми при храненето.
Прасенцето, което ще вземете, трябва да е активно, движещо се наоколо, може би квичащо. Не взимайте клъощави, нито прекалено дебели. Внимавайте за възрастта - женските морски свинчета достигат полова зрялост още на 4 седмици. Ако не сте уверени, че свинката ви не е бременна, може би покупката ви включва бонус от 3-4 бебета:-)
Попитайте за възрастта, за храната, която е получавало, някакви алергии (обикновено към талаша) - за всичките му странности.

Top Of Page

 

wwwwwwwwwwwwww
Определяне на пола

Общо взето, при лек натиск над гениталиите ще видите пенисът на мъжкото морско свинче, а ако не го видите - значи държите момиче... Хомосексуални и транссексуални свинчета няма.

wwwwwwwwwwwwww
ВНИМАНИЕ

Обърнете внимание как са третирани морските свинчета на мястото, от което купувате. Мрежест, решетъчен под на клетките? Мътна вода? Няма слама? Хранят се само със зърнени смески? Няма свежа храна? Клетките са претъпкани с животни? Носи се миризма? Има ранени свинчета? Има друг вид животно в тяхната клетка?

Което и да забележите, значи, че нещо не е наред. Животните не са отглеждани правилно. Говорете с хората от зоомагазина или с приятеля, който ви подарява свинчето - може и да не знаят, че грешат и вредят. Информирайте организации за защита на животните, информирайте в клубове в интернет, поне приятелите си. Такива клубове има в dir.bg , a можете да съобщавате за нарушения и в zoomaniabg.com или iwns.org.

Top Of Page

 


Размисъл преди купуване

Трудно е да се мисли... Но когато се каните да пуснете някого да спи в стаята ви, да яде от хладилника ви и да споделя кошчето ви за боклук, тогава може би трявба да се позамислите за някои неща.

 




Тази клетка е от каталога на фирмата Ферпласт. Размери: 75x45x40см. Без токсични материали. Изглежда подходяща за едно свинче.

Тази клетка също е от каталога на фирмата Ферпласт, но по принцип е за зайци. Става и за морски свинчета. Размери: 140 x 71,5 x 48 см. Без токсични материали. Не че тази фирма Ферпласт прави само хубави неща [съвсем не]. Просто тези две клетки от каталога им са добри и ако ги намерите някъде в България, обърнете им внимание. [http://www.ferplast.com/uk/section_1231.html]

Вляво виждате клетка, която можете да намерите в почти всеки български зоомагазин. Предимства: отваря се отстрани, а не отгоре. Така животното не се плаши (или поне се плаши по-малко...) Ако посягате отгоре, животното ви възприема като граблива птица - естествен инстинкт, тъй като повечето гризачи обитават равнинни местности, над които летят такива опасности... Разбира се, има и изключения. Друго хубаво на горната клетка е, че решетките са хоризонтални. Ако отглеждате малки гризачи в нея - мишки, хамстери и техните разновидности - те ще могат да се катерят по стените, което ги поддържа в добра кондиция.
Недостатъци: Не липсват... Този вид клетка е неподходяща. Най-малкото е твърде тясна. Ако само тя е във финансовите ви възможности, то гризачът трябва да прекарва поне няколко часа извън нея, да тича на широко пространство в стаята ви, под наблюдение. Българският пазар на клетки не предлага голямо разнообразие - можете поне да търсите възможно най-голямата клетка. Финансовият проблем е главен за българските природолюбители, но много често купена на старо или саморъчно сглобена по-голяма клетка е много по-добра от купена малка и евтина.
На снимката вдясно виждате подобна клетка, продавана из зоомагазините. Убедителни плюсове няма, има недостатъци, част от които са същите като на предходната клетка. Тази отново е твърде малка и се отваря отгоре. Очевидната разлика с предишната е пласмасовата хранилка за сено - с нея сеното не се разпръсква по пода на клетката. Добре е да имате такъв контейнер за вашата клетка. Проверете още нещо за клетката, която ще купите - дали решетките не са лакирани. Лакове и бои са опасни за морското свинче. Подът не трябва да е решетъчен, да няма метално дъно или каквито и да са ръбове, в които може да се нарани животното.

Най-подходящите клетkи за морско свинче в интернет са представени от Cavy Cages. Представя как сами да направите максимално удобни клетки. Сайтът им е на английски, но има много снимки и схеми, които ви трябват, ако искате да видите хубави и подходящи клетки за морски свинчета. Адресът им е в секцията Links. Ако имате свое мнение, допълнение или нещо друго относно жилища за морски свинчета, пишете ми по e-mail. Горе

 


Ето какво е направил за своите свинчета Питър Гърни, чиито интересни страници можете да посетите от секция links :


Това са снимки на къщички за морски свинчета. Зайчета също могат да живеят в такива къщи. Тези жилища са такива, каквито си ги направите - малки ли не. Разбира се, ако ги сковете малки и тесни, те няма да са подходящи за вашето свинче - само сте си губили времето. Освен размерът, има още един проблем с тези къщички. Счита се, че абсорбират урина и постепенно придобиват силна миризма, от която не можете да ги почистите, защото е проникнала дълбоко в дървото. Тези жилища позволяват и твърде малко вентилация. Ако искате вашето животно да е здраво, направете къщичката широка и позволяваща добра циркулация на въздуха без течения (теченията могат да се окажат смъртоносни). Горе

ПОСТЕЛЯ


 

E, след като сте си купили/изработили жилище за морското свинче, трябва да му постелите нещо на пода... То ще ходи, спи, уринира, ще (го) дъвче - накратко, ще живее - върху него. Затова постелята е много важна за жилището на животинчето. Важна е и за вас, тъй като ще съставлява главната част от разходите ви около свинчето.
Боров талаш се продава и използва най-много като постеля за морски свинчета. Въпреки това, много видове гризачи развиват алергии към него. Но по-добре ползвайте боров, отколкото кедров талаш. Кедровото дърво е смъртоносно за гризачите [според повечето сайтове в интернет]. Проверете каква постеля купувате - трябва да е обезпрашена.
Често се препоръчва сламата/сеното като естествена и здравословна постеля за морски свинчета, която обаче не поема влага. Ако не почиствате често [всеки ден] сламата, тя може да мухляса или да се замърси. Оптималният вариант е да поставите постеля от талаш, а върху него да насипете малко сено.
Продават се обезпращени талаши с аромат на ябълка или лимон, или пък оцветени в леко зеленикаво или жълто. Не взимайте от тях. Ароматизаторите и оцветителите вредят на дихателната и отделителната система на животното.
Повече за отглеждането четете в секция Хранене и Грижи.
Top Of Page

 

 

ХИГИЕНА


 

За почистването не трябва просто да се говори. То е нещо, което трябва да се върши често. Чистете дома на морското свинче веднъж или два пъти седмично, колкото по-често, толкова по-добре, като се стараете всеки ден да сменяте с лопатка ъгълчетата, в които животното е уринирало. (Попитайте в зоомагазините дали имат тоалетна с лопатка за морски свинчета, като за котки, но по-малка.) Мийте клетката с топла вода и слаба киселина, като оцетната - за дезинфекция. Оцетната киселина премахва миризмата и разтваря мръсотията. В зоомагазините потърсете специални спрейове за дезинфекциране на клетки, но внимателно четете етикета. Спреят трябва да е безопасен за гризачи, затова посъветвайте се с ветеринарен лекар. Мийте всекидневно шишетата за вода, за да не се развият опасни микроорганизми (можете да получите истинско блато, ако не се грижите за изрядна хигиена). Правилото е - поддържайте всичко в клетката чисто. Ако клетката на вашето животно мирише, имате сериозен проблем с хигиената. НИКОГА не допускайте това.
Top Of Page

ОБОРУДВАНЕ


Морските свинчета, за разлика от мишките и хамстерите, са по-уравновесени животни. Те са тромави и не бягат от клетките си, не събарят къщичките си, не прегризват пластмасовите дъна, както правят дегуто и джербилите. Трябва да снабдите клетката със шише за вода. Продават се шишета за терариуми, които се закрепват на стената чрез вакуум, и шишета за клетки, които се закачат за решетките. Вземете това, което ви трябва. Ако гледате много свинчета, ще трябва да вземете и няколко шишетa.
Top Of Page

 

Морските свинчета разпиляват храната си, затова е необходимо да им поставите тежък, плитък и широк съд за храна. Ако е лек, ще го обръщат. Внимавайте да не е направен от отровен материал.
Съществуват много играчки за свинчета - колела, кухи топки, лабиринти, клатещи се куклички, разни хартиени кесии, стари хавлии, котешки играчки и т.н. Морските свинчета не трябва да тичат в колело като дребните гризачи (нараняват краката си), нито да се пъхат в пластмасови тесни и задушни тунели и лабиринти. Уместно е да им направите къщурка, където да се крият - така се чувстват по-сигурни, и да им подарите някакво парче плат със същата цел. За улавяне на свинче и държане се препоръчва хавлиена кърпа (прасетата обаче обичат да я дъвчат).

Хранене

Морските свинчета се хранят със свежи зеленчуци и плодове, и със зърнени смески. Не трябва да се пренебрегва един вид храна заради друг. Смеските можете да закупите от зоомагазини. Кутиите с храна съдържат различни семена и няколко вида гранулки.

Гранулките обикновено съдържат витамини и полезни за храносмилането частици. Семената осигуряват витамин В. При недостигна витамин В морските свинчета получават гърчове. За едно животно стига 1 супена лъжица дневно. Забележка: не се доверявайте на изписаните по кутиите с храна съдържания, те не отговарят на семената, които ще намерите вътре. Обикновено липсват фъстъците, орехите и кръглите гранулки, или пък има 1-2 от тях в цялата кутия. За компенсация производителите слагат по много царевица, която повечето морски свинчета отказват или поне не консумират в големи количества. И все пак - не се отказвайте да купувате зърнени смески. Те поне са обезпрашени и съдържат овес, жито, просо и слънчоглед, като понякога и другите обявени съставки. С фъстъците не трябва да се прекалява, тъй като са богати на мазнини, а и някои гризачи развиват алергии към тях.

При морските свинчета, хапващи слънчоглед, често се наблюдава смешна гледка : нанизват семката на долните резци и не могат нито да я извадят, нито да я сдъвчат. Не се стряскайте. Просто хванете здраво челюстта и измъкнете с другата си ръка семката.

Moрските свинчета не могат да произвеждат сами витамин С. Те се нуждаят от зелена храна - сено, магданоз, марули, лапад, киселец, спанак, листа от моркови и репички, и т.н. Не трябва да се прекалява със зелето, тъй като е тежка храна. Не купувайте зелени и всякакви цветни "витаминни пръчки" от зоомагазините - това е боя, нищо общо с витамин С, а е вредна за бъбреците. Внимавайте с марулите, понякога са нитратени бомби.

Морското свинче обича краставици, но внимавайте със съдържанието на нитрати. Хранете го и с други зеленчуци и плодове. То трябва да получава повече свежа храна, отколкото гранулирана.

Вода : - купете специално шише за вода за морски свинчета. Нека в магазина ви покажат как се слага на клетката и как се пълни. Възможно е да не става за вашата клетка, затова помолете да го закачат при демонстрацията на клетка, която прилича на вашата (по възможност). Ако морското свинче получава в изобилие свежа храна, то няма да пие много вода.
Още веднъж препоръчвам да давате на морското свинче много повече свежа, отколкото суха храна.

Eто колко витамин С има в някои храни /на 100гр/ :

Листа от ряпа - 260мг
Листа от синап - 252мг
Листа от глухарче - 200мг
Къдраво шотл. зеле - 192мг
Брюкселско зеле - 173мг
Магданоз - 140 мг
Цвекло - 100мг
Листа броколи - 120мг (стъблата не съдържат вит. С)
Карфиол - 100мг
Ягоди - 100мг
Цвят от броколи - 87мг
Спанак - 60мг
Малини - 60мг
Портокали - 50мг
Зеле - 50мг
Горе.


Подрязване на Нокти
Морските свинчета имат четири къси нокътя на всяка 'ръка' и по три на всеки 'крак'. Ако животното не ги изтрива, те ще израснат трърде дълги и извити.Така ноктите ще пречат на ходенето, ще се забиват в крачето.

Ako това се случи с вашето свинче, значи то не изтрива достатъчно ноктите си и има нужда от вашата помощ. Ако не искате да се заемете с подкъсяването на ноктите (ако се страхувате, че може да го нараните), то водете свинчето на ветеринар за рутинна поддръжка на крайниците. Ветеринарният лекар ще подкъси ноктите със специални ножички.

Бихте могли да се научите сами да режете ноктите на вашето свинче. За целта трябва или да си купите ножичка за подрязване на нокти за морски свинчета (7-10 лв.), или да намерите надеждна нокторезачка. Имайте предвид една особеност на ноктите на морските свинчета - по цялата им дължина минава кръвоносен съд, затова не трябва да отрязвате направо цялото парче нокът, което смятате за излишно. Трябва да отрязвате първоначално няколко милиметра (1-2), след това да изчакате няколко дни, докато кръвоносният съд се отдръпне малко назад. (Срещу светлина ще видите това). Постепенно ще подкъсите нокътя.

Ако засегнете кръвоносния съд, ще потече кръв. При здраво свинче кръвотечението трябва да спре своевременно. Попийте кръвта, изчакайте, докато се уверите, че всичко е наред. не поставяйте свинчето веднага върху талаш, тъй като то все още има рана на крака, която не трябва да се инфектира. Ако имате проблеми или се чувствате несигурни, потърсете ветеринар.

Ето една диаграма, взета от сайта-магазин futurepets.com.

 

Морските свинчета имат четири къси нокътя на всяка 'ръка' и по три на всеки 'крак'. Ако животното не ги изтрива, те ще израснат трърде дълги и извити.Така ноктите ще пречат на ходенето, ще се забиват в крачето.


Номер 1: Нормален нокът, в който се вижда кръвоносният съд.
Номер 2: Ако срежете по вътрешната линия, ще срежете кръвоносния съд, както виждате. Затова трябва да срежете по външната линия. Забележете на картинката как с растежа на нокътя расте и кръвоносният съд.
Номер 3, 4: Кръвоносният съд ще се прибира назад, ако постепенно с течение на времето отрязвате по малко нокът.
Номер 5: Ето как подкъсеният нокът се реже по-лесно с по-малка опасност от нараняване.
Номер 6: Нормален нокът. Горе.


Проблеми със зъбите
Много морски свинчета имат проблеми с дължната на зъбите. Ако забележите прекалено дълги зъби в устата на свинчето ви, веднага го заведете на лекар. Извитите резци нараняват кожата и правят невъзможно храненето.
Ако вашето морско свинче си счупи зъбче, изчакайте резеца да израсте, като през това време хранете животинчето със смляна или настъргана наситно храна. Не забравяйте, че прасето има още много зъби, разположени в задната част на черепа, и ако не може да разкъсва храната на малки парчета, то все още може да дъвче.

Ето как изглеждат някои инструменти, с които се третират тези "зъбни" проблеми. Tези снимки са взети от сайта на guinealynx.info.
Горе.

 

Много морски свинчета имат проблеми с дължната на зъбите. Ако забележите прекалено дълги зъби в устата на свинчето ви, веднага го заведете на лекар. Извитите резци нараняват кожата и правят невъзможно храненето.Ако вашето морско свинче си счупи зъбче, изчакайте резеца да израсте, като през това време хранете животинчето със смляна или настъргана наситно храна. Не забравяйте, че прасето има още много зъби, разположени в задната част на черепа, и ако не може да разкъсва храната на малки парчета, то все още може да дъвче.



Бременност
Свинките трябва да родят за първи път на възраст между 5 и 12 месеца. Ако в този период не забременеят, по-добре това да не се случва и по-късно в живота им. Освен това се препоръчва женските да не раждат повече от 3 пъти годишно, майките да не са по-възрастни от 3 години, а бащите - на не повече от 5 години.

Ако имате бременни свинки, вземете предвид следните съвети за грижи за майката:
1. Проверете дали бъдещата майка не е твърде млада. Ако тя е по-млада от 4-5 месеца, или по-слаба от 500 грама в началото на бременността, може да имате проблеми. Говорете с ветеринарен лекар или поне имайте предвид телефонния номер и адрес на най-близката клиника.
2. За да задържите теглото на бебетата и да направите раждането по-лесно, намалете колкото можете дажбата на свинката от гранулки и й давайте повече зелена и свежа храна. Избягвайте да й давате богати на мазнини храни - ядки, семена, гранулки.
3. Бременните свинки имат нyжда от 20 милиграма витамин С всеки ден. Добра идея е да давате на свинката чисти плодови сокове. Така й давате плодова захар и енергия.
4. Имайте предвид, че някои млади майки се държат странно при първо раждане. Някои свинки се плашат и тичат нервно наоколо, все едно са ужасени от странното си състояние. Успокойте свинката и по възможност не я оставяйте сама.

Бременността при морските свинчета протича леко и почти незабелязано, трае 60-72 дни. Малките могат да бъдат усетени, когато ритат в майката, също както при хората. Когато това стане, остават 3 седмици до раждането.

Самото раждане може да продължи от 15 до 40 минути. Ако сте виждали свинката си да хълца, значи няма да се изненадате от контракциите. Първото свинче се появява около 5 минути след началото на раждането. Главата се показва първа. Майката почиства малкото. Минават 3-4 минути, докато се роди следващото 'бебе'. Плацентата се изхвърля след раждането, като голяма част от нея бива изядена от майката. Понякога майката не успява да се погрижи за всички малки и трябва да й помогнете. Ако по време на раждането майката не освободи малките от обвивките им, вие трябва да разкъсате мембранките. В противен случай бебетата ще се задушат. След като почистите от мембранката леко и нежно бебето с чиста кърпичка, върнете го отново до майката.
Не се опитвайте да издърпвате нищо от майката. Възможно е, при най-добрите намерения да помогнете на раждането, да усложните положението.
Нормално майката трябва да освободи всяко малко от плацентата, като прегризе пъпната връв. Ако това не се случи, бихте могли да прережете пъпната връв със стерилизирани ножички на малко повече от сантиметър от коремчето. Иначе малкото свинче ще мъкне плацентата със себе си наоколо. Това не е причина за притеснения, тъй като майката рано или късно ще освободи свинчето от плацентата и пъпната връв. След раждането свинката изяжда всички "улики" - дори парченцата талаш наоколо. Тя прави това, за да не могат душещи наоколо хищници да доловят раждането на малки и беззащитни бебета. Ако тя роди през нощта, на сутринта няма да забележите, че е протекло раждане. Само гушещите се наблизо свинчета ще подсказват това (много красноречиво).

Потърсете ветеринар при всеки от следните случаи:
1. Наличие на силно кръвотечение. Нормално не би трябвало да има повече от една супена лъжица кръв. Възможно е и да няма въобще.
2. Ако майката прави усилия и въпреки това в продължение на 10 минути не се появи малкото.
3. Ако майката надава силен писък с всяка контракция.
4. Ako плацентата не се появи с малките.
5. Ако майката се умори и се откаже да продължи раждането /при затруднения/.
6. Ако свинката отделя силна миризма на ацетон /2 седмици преди до 2 седмици след раждането/.
7. Ако свинката кърви повече от 2 дни след раждането или ако кърви силно.
8. Ако забележите по-големи количества кръв или друго вещество, всякакви симптоми на болест, необичайно поведение или умора след раждането, възможно е свинката да е задържала части от плацентата или дори някое неродено малко. Потърсете ветеринар веднага.

!!! Ако раждането продължи по-дълго от 40 минути, значи нещо не е наред. Вероятността да се роди някое живо бебе след това не е голяма. Малки под 50 гр. обикновено умират. Преждевременно родените нямат достатъчно развит инстинкт да дъвчат и гълтат, затова обикновено също умират.

Обикновено се раждат 3-4 малки по около 85 грама, с козина, с отворени очи. Те веднага могат да се хранят с обичайната храна на майката, но и продължават известно време да сучат. Майчината грижа за свинчетата е ограничена, те са самостоятелни. На 21 дни малките трябва да тежат от 165 до 240 грама. По това време и трябва да престанат да сучат. През първите два месеца малките морски свинчета нарастват с 2.5 -3.5 грама дневно. До 12-15 месеца продължават да растат с по-бавни темпове. Въпреки че отначало бебетата ще ви се струват кльощави, не ги тъпчете с храна. Те постепенно ще напълнеят.

След 4 седмици по-добре е да се разделят женските от мъжките, защото половата зрелост скоро ще настъпи. Горе.

Движение
Движението е много важно за здравето на морското свинче. Въпреки че свинчето прави впечатление на лениво, тромаво същество, то има нужда да тича. Движението го поддържа жизнено, помага на метаболизма и го сприятелява с Вас много по-лесно, отколкото ако го възприемате като плюшена играчка.
Всеки ден морското свинче се нуждае от разходка на пространство, по-голямо от клетката. Това може да бъде легло или пода на стаята.
1. Обезопасете района - махнете кабелите, отровни растения, найлони, ценни предмети и т.н. Заключете кучета, котки, порове (каквото друго животно си имате) в другата стая. Изключете възможността свинчето да избяга зад гардероби или легла, като препречите отворите. Накрая помислете дали има нещо друго, с което да увеличите безопасността на прасьо, и постелете някой стар чаршаф, одеало или покривка на пода. Така почистването след разходката на свинчето ще ви се стори песен.
2. Пуснете свинчето на пода и го наблюдавайте. Отначало то ще стои на едно място, после може и да заспи, но постепенно ще свикне с новата територия и ще се раздвижи. Ще започне да ходи, да души, да разузнава, докато се превърне в тичащо и подскачащо във въздуха прасе. Когато наистина му е весело, ще груха като прасе, докато обикаля.
3. Можете да му оставите храна, някакви негови предмети, талаш от клетката - така подът ще му мирише на нещо познато.
Горе.

Къпане на морското свинче
Различни автори, любители и ветеринари имат различни мнения кога и колко често да се къпе свинчето. Някои казват, че може и изобщо да не се къпе. Общото мнение е, че това трябва да става рядко, един или два пъти годишно. Ползвайте специален шампоан за гризачи (ако изобщо намерите в България). Мийте свинчето, без да го мачкате и триете, без да му топите главата във вода. Важно е след това да го изсушите с кърпа, да постои завито, далеч от смъртоносни течения.
Горе.

Как да хващаме и държим свинче
Важно е да държим свинчето правилно, за да не го травмираме - физически и психически.

Основно правило е да не се дава свинче на малки деца. Животното е меко и децата са склонни да го стискат, докато го убият... То се извива и скача от ръце, които не го държат сигурно и удобно, затова не само деца, а и неопитни възрастни може да го изпуснат. Костите на морските свинчета лесно се чупят при падане от височина.

Когато хващате животното, не прилагайте излишна сила. То не е тежко, нито чак толкова мърдащо - не го стискайте силно. Дръжте го спокойно и с две ръце, като обхващате цялото тяло, а не го хващате и вдигате за лапа или глава. Не позволявайте да виси или да е свито на топка.
При хващане всяко свинче недоволства. Те обичат да ги държат, но не харесват самия акт на улавяне.

Хавлиената кърпа се препоръчва на по-неопитните или нa несигурните собственици - хващате свинчето, като му мятате кърпа отгоре и го грабвате с нея с две ръце. Така то се чувства сигурно, а и после на коленете ви всички "случайности" и "инциденти" ще попадат в кърпата...
Друга полза от кърпата - ако свинчето ви избяга и не знаете как да го хванете, просто метнете върху него някоя кърпа, докато то ви бяга по пода. Свинчето веднага ще спре, защото ще реши, че се е скрило.
Горе.

 

 

Важно е да държим свинчето правилно, за да не го травмираме - физически и психически.

 

Различни автори, любители и ветеринари имат различни мнения кога и колко често да се къпе свинчето. Някои казват, че може и изобщо да не се къпе. Общото мнение е, че това трябва да става рядко, един или два пъти годишно. Ползвайте специален шампоан за гризачи (ако изобщо намерите в България). Мийте свинчето, без да го мачкате и триете, без да му топите главата във вода. Важно е след това да го изсушите с кърпа, да постои завито, далеч от смъртоносни течения. Важно е да държим свинчето правилно, за да не го травмираме - физически и психически.

 

Движението е много важно за здравето на морското свинче. Въпреки че свинчето прави впечатление на лениво, тромаво същество, то има нужда да тича. Движението го поддържа жизнено, помага на метаболизма и го сприятелява с Вас много по-лесно, отколкото ако го възприемате като плюшена играчка. морското свинче се нуждае от разходка на пространство, по-голямо от клетката. Това може да бъде легло или пода на стаята. 1. Обезопасете района - махнете кабелите, отровни растения, найлони, ценни предмети и т.н. Заключете кучета, котки, порове (каквото друго животно си имате) в другата стая. Изключете възможността свинчето да избяга зад гардероби или легла, като препречите отворите. Накрая помислете дали има нещо друго, с което да увеличите безопасността на прасьо, и постелете някой стар чаршаф, одеало или покривка на пода. Така почистването след разходката на свинчето ще ви се стори песен.2. Пуснете свинчето на пода и го наблюдавайте. Отначало то ще стои на едно място, после може и да заспи, но постепенно ще свикне с новата територия и ще се раздвижи. Ще започне да ходи, да души, да разузнава, докато се превърне в тичащо и подскачащо във въздуха прасе. Когато наистина му е весело, ще груха като прасе, докато обикаля. 3. Можете да му оставите храна, някакви негови предмети, талаш от клетката - така подът ще му мирише на нещо познато. Различни автори, любители и ветеринари имат различни мнения кога и колко често да се къпе свинчето. Някои казват, че може и изобщо да не се къпе. Общото мнение е, че това трябва да става рядко, един или два пъти годишно. Ползвайте специален шампоан за гризачи (ако изобщо намерите в България). Мийте свинчето, без да го мачкате и триете, без да му топите главата във вода. Важно е след това да го изсушите с кърпа, да постои завито, далеч от смъртоносни течения. Важно е да държим свинчето правилно, за да не го травмираме - физически и психически.

Движението е много важно за здравето на морското свинче. Въпреки че свинчето прави впечатление на лениво, тромаво същество, то има нужда да тича. Движението го поддържа жизнено, помага на метаболизма и го сприятелява с Вас много по-лесно, отколкото ако го възприемате като плюшена играчка. морското свинче се нуждае от разходка на пространство, по-голямо от клетката. Това може да бъде легло или пода на стаята. 1. Обезопасете района - махнете кабелите, отровни растения, найлони, ценни предмети и т.н. Заключете кучета, котки, порове (каквото друго животно си имате) в другата стая. Изключете възможността свинчето да избяга зад гардероби или легла, като препречите отворите. Накрая помислете дали има нещо друго, с което да увеличите безопасността на прасьо, и постелете някой стар чаршаф, одеало или покривка на пода. Така почистването след разходката на свинчето ще ви се стори песен.2. Пуснете свинчето на пода и го наблюдавайте. Отначало то ще стои на едно място, после може и да заспи, но постепенно ще свикне с новата територия и ще се раздвижи. Ще започне да ходи, да души, да разузнава, докато се превърне в тичащо и подскачащо във въздуха прасе. Когато наистина му е весело, ще груха като прасе, докато обикаля. 3. Можете да му оставите храна, някакви негови предмети, талаш от клетката - така подът ще му мирише на нещо познато. Различни автори, любители и ветеринари имат различни мнения кога и колко често да се къпе свинчето. Някои казват, че може и изобщо да не се къпе. Общото мнение е, че това трябва да става рядко, един или два пъти годишно. Ползвайте специален шампоан за гризачи (ако изобщо намерите в България). Мийте свинчето, без да го мачкате и триете, без да му топите главата във вода. Важно е след това да го изсушите с кърпа, да постои завито, далеч от смъртоносни течения. Важно е да държим свинчето правилно, за да не го травмираме - физически и психически. Свинките трябва на възраст между 5 и 12 месеца. Ако в този период не забременеят, по-добре това да не се случва и по-късно в живота им. Освен това се препоръчва женските да не раждат повече от 3 пъти годишно, майките да не са по-възрастни от 3 години, а бащите - на не повече от 5 години. Движението е много важно за здравето на морското свинче. Въпреки че свинчето прави впечатление на лениво, тромаво същество, то има нужда да тича. Движението го поддържа жизнено, помага на метаболизма и го сприятелява с Вас много по-лесно, отколкото ако го възприемате като плюшена играчка. морското свинче се нуждае от разходка на пространство, по-голямо от клетката. Това може да бъде легло или пода на стаята. 1. Обезопасете района - махнете кабелите, отровни растения, найлони, ценни предмети и т.н. Заключете кучета, котки, порове (каквото друго животно си имате) в другата стая. Изключете възможността свинчето да избяга зад гардероби или легла, като препречите отворите. Накрая помислете дали има нещо друго, с което да увеличите безопасността на прасьо, и постелете някой стар чаршаф, одеало или покривка на пода. Така почистването след разходката на свинчето ще ви се стори песен.2. Пуснете свинчето на пода и го наблюдавайте. Отначало то ще стои на едно място, после може и да заспи, но постепенно ще свикне с новата територия и ще се раздвижи. Ще започне да ходи, да души, да разузнава, докато се превърне в тичащо и подскачащо във въздуха прасе. Когато наистина му е весело, ще груха като прасе, докато обикаля. 3. Можете да му оставите храна, някакви негови предмети, талаш от клетката - така подът ще му мирише на нещо познато. Различни автори, любители и ветеринари имат различни мнения кога и колко често да се къпе свинчето. Някои казват, че може и изобщо да не се къпе. Общото мнение е, че това трябва да става рядко, един или два пъти годишно. Ползвайте специален шампоан за гризачи (ако изобщо намерите в България). Мийте свинчето, без да го мачкате и триете, без да му топите главата във вода. Важно е след това да го изсушите с кърпа, да постои завито, далеч от смъртоносни течения. Важно е да държим свинчето правилно, за да не го травмираме - физически и психически.

 

Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.1498