~ANIMALS WORLD~

 
~ANIMALS WORLD~

 
Рейтинг: 3.00
(350)
ДоБрЕ дОшЛи!!!
Всичко за кучето
Породи кучета
Хищни растения
Декоративни рибки
Информация за други животинчета
Влечугите
Eкзотични животни
Видове птици
Породи котки
Светещи картинки и надписи
За контакти
Картинки за GSM
Списък
Календар
Какво обича котката?
Анкети
Обичате ли животните?
Картички
Музика


Снимки на сладки животинчета Моите четирикраки приятели

Хищни растения / Венерина мухоловка

Венерина мухоловка
20.08.06 15:15
Вземи в gLOG

Венерина мухоловка - Dionaea muscipula

Това удивително растение се среща в малък район на Каролинските острови. Насекомите биват хванати и смилани от „капаните” му, за да може да си набави хранителни вещества. Във всеки капан има по 6 власинки, които играят ролята на „спусък”. Когато една власинка бъде докосната 2 пъти или 2 власинки се допрат капанът се затваря. Празните капани се отварят отново след около ден. Тези с жертва остават затворени за около седмица-две. След това капанът ще се отвори, изхвърляйки празната черупка на на жертвата. Мухоловките не се нуждаят от често хранене и могат да изкарат дълги периоди без насекоми. Ако ги отглеждате в условия, където не могат да си хванат насекоми(например в хладна оранжерия), даването на насекомо на един капан на няколко месеца ще е нужно.

Грижи: Венерината мухоловка е многогодишно растение, което образува луковици. Издръжливо е през зимата, но въпреки това трябва да се пази от дълбоко замръзване. Хладен прозорец, гараж или мазе могат да свършат работа за през зимата. Температурите тогава трябва да варират между -1 и 10 градуса. Тази почивка на студено ще задоволи нуждата на растението за зимен сън. Листата може да изсъхнат по време на зимния сън. Възможно е да бъде отгледано в терариум, стига растението да бъде държано на около 10-15 см от флуоресцентна лампа и да бъдат подсигурени зимните температури. Не замразявайте терариумите или стъклото може да се счупи.

Светлина: От ранна пролет до късна есен Мухоловката трябва да получава около 50% слънчева светлина и 50% сянка. През много топлите месеци е хубаво да й осигурите повече сянка, а през пролетта и есента съответно повече слънце. Дългите и тънки листа за знак за недостатъчно светлина. Здраво растение трябва да има червен или розов цвят в напълно развитите капани. Тъмно червените разновидности(като Akai Ryu) се нуждаят от по-силна слънчева светлина за да добият най-добрия цвят. Добавянето на повече слънчева светлина трябва да става бавно – за период от няколко дни, за да се избегне слънчевото изгаряне. Често Мухоловката може да вирее добре на постоянна слънчева светлина. Изкуствената светлина може да свърщи работа, стига да не е много ярка и гореща (например около 10-15 см от флуоресцентна лампа).

Влага: Поддържайте растението влажно и в относително влажна околна среда. Периодичното наводняване е добра идея, но трябва да се осигури оттичане на водата. Мухоловките не виреят в постоянно наводнена или застояла почва. При отглеждане в а терариуми след наводняване, оттечете водата. Направете канала за оттичане колкото се може по-близо до дъното, за да се избегне засушаването на почвата. Ако отглеждате растението в саксия, използвайте пластмасова саксия с дупки на дъното за оттичане на ненужната вода. Ако водата, с която поливате, е изпълнена с минерали или сол, използвайте дистилирана или дъждовна вода.

Температура: Растението расте на температура между 8 и 32 градуса. Осигурете проветрение в терариумите или Мухоловката ви ще се „изпърже”. Погледни „Грижи” за температурите през зимата.Temperature - Grow at temperatures between 45-98 degrees F. Provide ventilation in terrariums or plants will cook in hot sun! See "Care" for winter temperature preferences.

Почва: За препоръчване е да се използва смес от около 1/3 чист пясък и 2/3 торфен мъх. също ще свърши работа, но ще изсъхва по-бързо. Също така, може да се използва само чист торфен мъх. Не използвайте глинеста почва и почво-обогатяващи добавки. Мухоловките предпочитат песъчлива и бедна почва, която да не стои заблатена. Растението расте по-добре ако се пресажда в свежа почва всяка година или две. Това може би се дължи на факта, че по-старата почва се прецежда от хранителни вещества и също така става по-малко песъчлива.

Подкастряне: Когато пролетното израстване на Мухоловките започне, те пускат цветно стебло. Много от хората, отглеждащи това растение, отрязват това стебло, за да изпъкнат капаните. Ако не се премахне, ще се появят малки бели цветя и могат да се формират малки,черни семена. Мухоловките,третирани по този начин растат бавно и могат да заслабнат докато семената не узреят. Мъртвите листа и капани могат да бъдат свободно отрязани.

Пресаждане: Това е нужно когато растението изглежда натясно, изсъхва много бързо или когато се е разделило на две или повече растения. Ранната пролет е най-доброто време за пресаждане, но Мухоловките могат да бъдат премествани по всяко време. Използвайте горе-споменатата почвена смес и полейте добре след пресаждане. Не наторявайте! С прости грижи Мухоловките могат да живеят дълго.

Засаждане от луковица: Мухоловките са склонни да завиват листата си наобратно(над луковицата) когато биват извадени от почвата. Това може да затрудни връщането на растението към средата му на живот, тъй като то може буквално „да избяга” от почвата. Преди да посадите луковицата отъпчете пръстта, така че да не стане много твърда. Почвата трябва да бъде леко навлажнена. Направете дупка около 3-4 см диаметър и 10-12 см дълбочина. Хванете растението в едната ръка и нежно загънете листата нагоре така че светлата част на луковицата да остане под пръстите(картинката отдолу).

Поставете луковицата така че светлата част да бъде под нивото на почвата и внимателно заровете дупката с другата ръка. Пуснете растението и леко отъпчете почвата около него. Ако листата се огънат на обратно и се опитат да извадят растението го пъхнете по-навътре и утъпчете почвата повече. Полейте основно след засаждане.

Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.08