~ANIMALS WORLD~

 
~ANIMALS WORLD~

 
Рейтинг: 3.00
(350)
ДоБрЕ дОшЛи!!!
Всичко за кучето
Породи кучета
Хищни растения
Декоративни рибки
Информация за други животинчета
Влечугите
Eкзотични животни
Видове птици
Породи котки
Светещи картинки и надписи
За контакти
Картинки за GSM
Списък
Календар
Какво обича котката?
Анкети
Обичате ли животните?
Картички
Музика


Снимки на сладки животинчета Моите четирикраки приятели

Всичко за кучето / Отглеждане

Отглеждане
29.12.06 18:25
Вземи в gLOG
 Мнозина любители на кучета смятат, че отглеждането на едно куче не е трудно и често правят грешки, които понякога могат да бъдат непоправими.

Всеки, който иска да има у дома си куче, трябва да знае, че на него са му необходими такива условия на живот, които да му осигуряват достатъчно пространство за движение, място за спокойна почивка, укритие от лошото време, оптимално осветление, добра вентилация, защита от преките слънчеви лъчи.

Организмът на кучето, както и на всяко друго животно, може да бъде закален или изнежен, а това значи, че неговия живот може да се удължи или съкрати. От условията на отглеждане до голяма степен зависи здравословното състояние на домашното куче

Всяко куче трябва да разполага със свое собствено място за почивка и спане, оборудвано с килимче или одеяло.То трябва да се намира далече от отоплителни уреди, въздушни течения и повишена влажност. Не трябва да забравяте, че кучетата лесно настиват и трудно понасят възпаленията на дробовете.

На кучетата, отглеждани в апартамент, почти след всяка разходка се измиват краката. Целите се къпят не по-често от 4-6 пъти в годината. Перодично трябва да се изчистват очите и ушите им, а ноктите се подрязват при нужда.

Най-добре е животните да се къпят със специални шампоани или детски сапун. Гъстокосместите кучета трябва редовно да се вчесват, а твърдокосместите подлежат на триминг. За целта собствениците на ризеншнауцери, черни териери, ерделтериери трябва да разполагат с набор от гребени, четки и ножици и машинка за подстригване.

За нуждите на голямо куче-пазач, отглеждано на двора се използва голяма дървена колиба с размери 100 х 90 х 80 см. Размера на входа й трябва да бъде 40 х 50 см. Покривът се прави плосък с наклон назад. Пред колибката е добре да има дървена козирка с размери 100 х 70 см. Задължително е периодично кучешката колиба да се почиства.

 

ХРАНЕНЕ Поради своите специфични физиологични потребности, кучетата следва да се хранят със сравнително еднообразна храна. Честата смяна на техния рацион е нежелателна и до голяма степен вредна. Не си струва да обогатявате “менюто” на своето куче, както собствената ви трапеза. Но онова, което е наистина необходимо на животното и без което то не може, е задължително да се дава.

При кучетата продължителността на живота зависи в голяма степен от правилното хранене. Животни, които не са доживяли до 10-годишна възраст, най-често са получавали непълноценна храна. Особено често кучетата имат проблеми с черния дроб. Пораженията върху този орган често са свързани с излишъка от т. нар. “скрити мазнини” в храната. Големи количества от тях се съдържат в колбасите, каймата, концентрираните супи. Изобщо, свръхмазната храна е вредна за кучетата.

Ако имате възможност, най-добре е да храните своето куче с предлаганите в зоомагазините специализирани храни, произведени от реномирани световни фирми и съдържащи всички хранителни вещества, витамини и минерали, от които се нуждае едно куче.

Не се препоръчва да се дава на кучетата свинско месо и сланина, сурово овнешко месо, остри и тръбни кости, колбаси, бонбони и други сладкиши, силни подправки, горчица, пипер, цитрусови плодове. Затова пък те могат да получават редовно варена храна, каши, месо, риба, при които термичната обработка е свела до минимум възможността от разпространение на заразни болести.

Малките декоративни кучета често се хранят с остатъци от трапезата на техните стопани. Животните охотно поглъщат супи, бульони, различни каши. Важното е те да не бъдат много солени или лютиви. Помнете, че кучетата са застрашени от солно отравяне.

Най-добре е на възрастните кучета въобще да не се дава мляко. Ако едно куче се храни с много хляб, то много по-често ще отделя екскременти, отколкото ако е хранено с повече месо.

Задължително е кучето винаги да има на разположение вода за пиене, тъй като много трудно понася жаждата. Въпреки това не трябва да му се позволява да пие от локви.

Общо взето, кучето е всеядно животно. То може с голямо удоволствие да яде мърша от земята. Не се гнуси и от гнили ябълки, круши или сливи, които открива в градината. Но това е нещо, което не бива да позволявате на своя любимец.

Всяка кучешка храна преди всичко трябва да бъде чиста, свежа и правилно приготвена. Това ще ви освободи от много грижи и тревоги при лечението на внезапно заболялото ви куче и ще удължи неговия живот. А когато кучето по време на разходка яде различни треви, не трябва да му пречите. По този начин то очиства стомаха си и освен това се лекува, поглъщайки лековити растения.

Не забравяйте, че кучето не бива да се изхранва само с месо. Това може да погуби животното, тъй като ще доведе до силно натоварване на черния дроб и бъбреците. Най-добре е да се съчетава животинска с растителна храна. Разбира се, към тях редовно трябва да се добавят витамини и минерални добавки: сол, месокостно брашно, поливитамини и т. н.

Най-добре е кучето да се храни на едно и също място по едно и също време. През лятото най-подходящо е това да става рано сутрин или късно вечер, когато не е толкова горещо. През зимата - на развиделяване и вечер, преди смрачаване. По време на хранене възрастното куче не бива да бъде безпокоено.

Желателно е веднага след ядене празната чиния да се прибира. Ако храната не е изядена в течение на 20 минути, тя се прибира в хладилника и се дава при следващото хранене.

Когато кучето се превърне в член на семейството, на човек му се иска да го поглези с някое лакомство. По-добре е да избягвате подобни изкушения, тъй като те са вредни за вашия четириног приятел. Не давайте на своя питомец парчета от вашата трапеза и не го учете да "проси" край масата ви. Парчето торта или бонбоните могат да бъдат отрова за него.

Тъй като картофите, боба, граха и царевицата се усвояват зле, те трябва да се изключат от кучешкото “меню”.

Трябва също така да се помни, че количеството храна за две кучета от една порода, един пол, с еднакво тегло и възраст, може да бъде различно. Едно куче яде по-малко, но въпреки това наддава в килограми. Друго яде много, но остава слабо. Причината е в индивидуалните свойства на конкретния организъм. Ето защо, трябва да наблюдавате своя любимец и да отчитате неговите особености, за да не допускате груби грешки при храненето му.

Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.0794